گروه محصولات

چاپ دوم کتاب «حجره» منتشر شد.

1403/02/2 يكشنبه

کتاب حجره گوشۀ پنهان ذهن جورجو آگامبن است؛ او با نگارش این کتاب پنجره‌­ای رو به پستوی ذهن خود گشوده و ما را به نشستن در چارچوب آن دعوت می‌­کند؛ کتاب حجره از فصل‌­هایی کوتاه تشکیل شده است و هر فصل آن به بررسی یک نقاشی اختصاص داده شده است. آگامبن در هر فصل یکی از نقاش‌­هایی را که دوست داشته در خلوت‌­خانه‌­اش آویخته باشد، برمی‌­گزیند و سپس از منظری فلسفی به تأمل و تعمق در آن می‌­پردازد. فصل‌­های این کتاب هریک چنان نوشته شده است که گویی نرم‌­نرمک به کنار آگامبن می‌­رویم تا زمزمه‌­های او را بشنویم و از افکار او دربارۀ هریک از نقاشی­‌های این کتاب آگاه شویم. کتاب حجره گوشۀ دنجی است برای به خلوت رفتن و تجربۀ شهودی آمیخته به سحر نقاشی و غنای فلسفه.

 

درباره‌ی نویسنده 

جورجو آگامبن فیلسوف ایتالیایی یکی از متفکران عرصۀ اندیشۀ الهیات سیاسی و فلسفه است که آثارش از بدو انتشار تاثیری بنیادین بر مخاطبان داشته است. او که استاد دانشگاه است، به پژوهش در عرصه­‌های هرمنوتیک، الهیات، سیاست، پدیدارشناسی و زبان‌­شناسی مشغول است و در این وادی‌­ها آثار ارزشمندی نیز منتشر ساخته است که به زبان‌­های مختلف ترجمه شده­‌اند. نظرات او همیشه ذهن محققان و اصحاب اندیشه را به خود مشغول کرده است و به همین سبب هر ساله سخنرانی‌­های مختلفی چه از سوی او چه از سوی دیگران دربارۀ نظریاتش ایراد می­‌شود. غنای اندیشه، نوآوری فکری، عمق و گستردۀ بسیار دانش، نقادی و ژرف‌­کاوی آثار او ویژگی‌­هایی‌­اند که خواندن آثارش را بر هر خوانندۀ جویای اندیشه‌­ای واجب می‌­کند.

گزیده‌ای از کتاب   

از آنجا که حجره، اول از همه، جایی است برای خیره نگریستن، پس بن‌مایه‌های نقادانه‌ای که قرار است آستان نگاه ما را از هر رادع و مانعی بزدایند، در پاره‌ای فقرات، به تعلیقه و شرح می‌طلبندمان. اشتغال ناگزیر ما به تعلیقه‌نویسی از این واقعیت نشت گرفته که این قسم آثار، سوای جایگاهشان در تاریخ هنر، آثاری جاویدان قلمداد می‌شوند و قرار بر این است که آموزه یا نظری از آن‌ها به توشه برگیریم، حال خواه شاگردان مکتبی آن‌ها چشمان یا ذهن خواننده باشند، خواه خوانندگانی دست‌وپابسته یا بی‌نوا که در قُرب یا بُعد زمینه و زمانهٔ خود این آثار ایام به سر می‌بردند.


برای سفارش آنلاین این کتاب، اینجا کلیک کنید.

انصراف از نظر